The South Walton Fire District held its annual awards ceremony on Feb.16. In attendance were employees, family members, friends and SWFD Board of Fire Commissioners. The ceremony provided an opportunity for SWFD team members to celebrate and acknowledge individual and group achievements from the previous year.



The event was celebrated at the newly opened Padgett Park facility. The park was named in honor of Sgt. Army Ranger Medic and former SWFD Firefighter/Paramedic Timothy P. Padgett. He was killed in action on May 8, 2007 in Afghanistan when he suffered fatal wounds after his unit was attacked by enemy forces during combat patrol.  Padgett was assigned to the 1st Battalion, 7th Special Forces Group, at Fort Bragg.



 “I couldn’t think of a more fitting place than Padgett Park to host the SWFD awards ceremony”, said Dave Swift, SWFD awards committee chairman.



Presiding over the awards ceremony, Fire Chief Rick Talbert shared the District’s views on recognizing our members. “It is important that we recognize our members each time they go above and beyond their job duties in order to achieve a successful outcome for our citizens and visitors” “Whether it’s by accomplishing personal or professional goals, these actions reflect positively on them and on our District”. Recognizing our members is always a priority”.



Members who were recognized for their outstanding accomplishments in 2012 were:



Firefighter of the Year - Lt. Carl Hohenstein



Fire Chief’s Award - Sgt. Henry Apfelbach



Education Achievement Ribbon - Firefighter/EMT Alan Sainz



Communications Operator of the Year - Communications Operator Jonathan Thomas



Communications Superstar - Communications Operator Dave Swift



                                                        



Certificate of Exceptional Performance:



Firefighter/Paramedic Steve Smith



Communications Operator Dave Swift



Lifeguard Danielle Murzynsky



Lifeguard Brad Stewart



Lifeguard Justin Cook



 



Robert Heighton Life Saving Award:



District Chief - Herb Patterson



Lt/Paramedic - Daniel LaTour



Firefighter/Paramedic - Dean Samson



Firefighter/Paramedic - Andrew Cotton



Firefighter/Paramedic - Mathew Hayes



Firefighter/Paramedic - Jerry Moss



Firefighter/Paramedic - Luke Lewis



Firefighter/EMT - Kenneth Reynolds



 



Veteran Firefighter Service Ribbon:



Lt/ Paramedic - Daniel LaTour



Sgt/EMT - James Odom



Firefighter/ Paramedic - Jerry Moss



Firefighter/EMT- Kenneth Reynolds



 



Unit Commendation: (Station 3 C Shift)



District Chief- Mike Thomas



Lt. Carl Hohenstein



Sgt./Paramedic Chris Kidder



Firefighter/Paramedic Leanne Thompson



Firefighter/EMT Kenneth Reynolds



Firefighter/EMT Thomas Shembri



 



Lifeguard of the Year – Brad Thomas



Rookie Lifeguard of the Year – Daryl Paul



Lifeguard Competitor of the Year – Justin Cook



                                                        



 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



.